Archiwum dla ‘kurs – tutorial – DIY’ Kategorii

Mini fotel – kurs

czwartek, Marzec 20th, 2014

Jola-1986 na swoim blogu pokazała podpórkę do książek z miniaturową scenką. W scence widać również fotel. Pomyślałam, że fajnie byłoby taki fotel zrobić w technice kartonażu. Postanowiłam zrobić kursik i pokazać krok po kroku jak takie maleńkie cudeńko zrobić, Może się komuś przyda. Zapraszam do skorzystania a w razie pytań proszę pisać, chętnie odpowiem. Żeby skrócić trochę post, najpierw zamieściłam kurs a później ponumerowane odpowiednio zdjęcia, pokazujące kolejne etapy pracy. Tą samą metodą zrobiłam drugi fotelik – igielnik. Tutaj za siedzisko posłużył mi plastikowy krążek, uzupełniony gąbką na który naciągnęłam materiał.

Potrzebne materiały:

  • 2 kartoniki np. wkładki do rajstop pończoszniczych.
  • 1 kartka papieru wizytówkowego lub okładka z bloku
  • ołówek, linijka, klej magic, nożyczki, pędzel
  • dwa różne, ale jednak pasujące do siebie materiały. Można także zrobić go z jednego wzoru materiału
  • 4 koraliki albo coś innego na nóżki fotela

1. Robimy szablon pudełka, które będzie siedziskiem naszego fotela. Ja zrobiłam je kwadratowe o wymiarze 4 x 4 cm i o wysokości 1,5 cm. Mój szablon zrobiony jest z kartonika.
2. Po wycięciu sklejamy go do postaci pudełka.
3. Rysujemy i wycinamy 2 razy szablon oparcia fotela. Wewnętrzny z kartonika a zewnętrzny z papieru wizytówkowego. Jeśli chodzi o kształt oparcia to tutaj obowiązuje pełna dowolność, ja inspirowałam się fotelem z bloga Joli-1986, Wysokość mojego oparcia to 5 cm a długość 12 cm (3 x 4 cm).
4. Wycinamy z materiału kwadrat o wielkości 10 x 10 cm (1,5 + 1,5 + 4 + 1,5 + 1,5 ) Smarujemy całą górę pudełka i naklejamy materiał. Wygładzamy sprawdzając czy na brzegach materiał jest dobrze naklejony.
5. Wycinamy materiał w taki trochę dziwny kształt. Dlaczego taki, będzie to widać na dalszych zdjęciach.
6. Najpierw smarujemy te części pudełka (boczek i fragment spodu), które będą bokami siedziska. Naklejamy materiał tak jak pokazano na zdjęciu.
7. Teraz przystępujemy do oklejania przodu siedziska, tak jak poprzednio smarujemy bok i fragment (1,5 cm) spodu. Naklejamy materiał.
8. Delikatnie smarujemy klejem „skrzydełka” i naklejamy je na boki siedziska. Tego nie będzie widać, dlatego możemy zrobić to w ten sposób. W innym przypadku metoda jest inna, ale to może kiedyś. :-)
9. „Skrzydełka” są cięte po skosie materiału, dlatego czasem mają tendencje do lekkiego naciągania się. Jeśli tak się zdarzy i będzie nam materiał wystawał ponad pudełko to go po prostu odcinamy równo z dnem.
10. Gotowe siedzisko prezentuje się tak.
11. A dno siedziska wygląda tak.
12. Smarujemy wycięte z kartonika wewnętrzne oparcie fotela i naklejamy go na materiał. Następnie w miejscach krzywizn (na górze oparcia) materiał nacinamy w ząbki. Tam gdzie mamy linie proste ścinamy pod kątem 45 stopni tylko rogi.
13. Smarujemy brzeg lewej strony kartonika i podklejamy materiał. Kontrolując po prawej stronie czy materiał ładnie się układa i zachowuje kształt szablonu.
14. Tak samo oklejamy drugie zewnętrzne oparcie fotela zaginając je jedynie w drugą stronę.
15. Smarujemy lewą stronę wewnętrznego oparcia, zwracając uwagę na dokładne posmarowanie brzegów i sklejamy go z zewnętrzną częścią.
16. Po sklejeniu oparcie wygląda tak jak na zdjęciu.
17. Tutaj widzimy dokładność sklejenia.
18. Smarujemy dokładnie klejem dwa boki i tył siedziska, wklejamy go w oparcie. Jeśli zaistnieje taka potrzeba można całość do czasu wyschnięcia ściągnąć gumką.
19. Wycinamy kartonik o wymiarze 3,5 x 3,5 cm i naklejamy go pod spód fotela.
20. Naklejamy w stosownym kolorze koraliki, które w naszym fotelu będą nóżkami. Ja to zrobiłam klejem z pistoletu, ale spokojnie przykleimy je również magic’iem
21. Oto nasz gotowy fotel w pełnej krasie.